facebook twitter

Aft Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Aft, ağız içerisinde oluşan küçük kabarcık şeklinde yaralara denir. Aftların oluşum nedenleri genellikle çeşitli sebeplere bağlılık gösterir. Aftların belirli bir tedavisinin olmamasının yanı sıra ağız için gargaraları veya farklı tedavi yöntemleri ile hafifletilerek geçirilebilir. Günlük yaşamı etkileyerek ağzı içinde ağrılı yaralara neden olan aftlar için ağız hijyeni oldukça önemlidir. Bu dönemde tahriş eden ve sert yiyeceklerden uzak durulması önerilir.Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsenerek ve stresten uzak durularak aftların sıklığı azalabilir.Aftamed , Ağız yarası olarak da bilinen aftların iyileşme süresini minimuma indirir.

Aft Oluşma Nedenleri?

Ağız içi yaralara yenilikçi bir çözüm sunan Aftamed Jel ağrıyı hızlı bir biçimde azaltabilir. Doğal iyileşme sürecini hızlanmaya olanak sağlayan jel dokuların yeniden nemlenerek iyileşmesini sağlar.Fakat şiddetli  ya da uzun süreli ağız içi aftları için mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Aftların Başlıca Nedenleri şunlardır;

  • Stres kaynaklı travmalar,
  • Dengesiz ve yetersiz beslenme,
  • Hormonal değişiklikler,
  • Diş problemleri,

Aft Belirtileri Nelerdir?

Aft, ağız içinde oluşan yaraların belirgin belirtisidir. Çoğunlukla hassas ve ağrılı sürece sahiptir. Ağız içinde yaralı bir bölge, sarı ya da beyaz renkle çevrilmiş kırmızı kabarcık şeklinde yaraları belirtir. Yemek yerken ve konuşurken ağırya neden olan ağız ülseri tahriş anında veya yaralanma sonucunda ortaya çıkabilir.

Yemek yemeyi, yutkunmayı ve konuşmayı bile zorlaştıran aftlar için Aftamed ürün grubu kullanılabilir. Aftların çıkma olasılıklarını uzatmak ve ağız içinde oluşan yaraların ağrılarını hafifletmek amacıyla düzenli olarak Aftamed Ağız Çalkalama Suyu (Gargara) tercih edilebilir. Aftın belirtileri şunlardır;

  • Aftların en belirgin belirtileri ağız içerisinde oluşan şiddetli ağrılardır ve bulunduğu bölgelerde yoğunlaşır.
  • Ağız içinde oluşan aft batma ve yanma hissi verebilir.
  • Beyaz veya sarı renkte oluşan küçük yaraların çevreleri sıklıkla kırmızı renklidir ve iltihap kaplıdır.
  • Ağız hareketleri esnasında ya da yemek yedikten sonra artan ağrılar ve acıların nedeni ağız içi yara olabilir.
  • Ayrıca aftlar dil ya da diş etrafında ise diş hassasiyetleri gösterebilir.

Aftamed’in yüksek koruyuculu kalkan jelinin bileşiğindeki özel bir lif sayesinde mukozaya yapışır ve açığa çıkan sinir uçlarını izole edebilir. Koruyucu bir bariyer oluşturan ve yüksek moleküler ağırlığa sahip hyaluronik asit oranı  en yüksek olan  jel  ağrıyı hızlı bir biçimde azaltır.Açık travmatik yaralarda hamile ,emziren ve onkoloji hastaları da güvenle tercih edebilir.

Aft yaraları için Aftamed ürünlerini , Aktident’den hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

 

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı