facebook twitter

Arayüz Fırçası, Diş İpi Ve Dil Fırçası Kullanımının Faydaları

Günlük ağız temizliği ve bakımı, diş ve ağız içindeki yumuşak dokuların sağlığı açısından çok önemlidir. Ağız ve diş temizliğini yapmak ve sağlığını korumak için, sadece diş fırçalamak yeterli değildir. Diş fırçasının yanı sıra arayüz fırçası, diş ipi ve dil fırçası da kullanarak ağız bakımınızı derinlemesine yapabilirsiniz. Her ne kadar diş hekimleri hastalarına arayüz fırçası ve diş ipi kullanmayı tavsiye etseler de, arayüz fırçası ve diş ipi kullananların sayısı oldukça azdır. Oysa, arayüz fırçası ve diş ipi diş fırçasının ulaşamadığı yerlere girerek dişlerinizin arasına sıkışmış besin kalıntılarını yerinden çıkartır. Böylece dişlerinizi derinlemesine temizlemenizi sağlar. Bunun yanı sıra dil fırçası kullanarak ağız bakımınızı tamamlayabilirsiniz. Ülkemizde dil fırçası adı da verilen dil kazıyıcıları, tıpkı arayüz fırçası, ve diş ipi gibi oldukça yararlıdır. Arayüz fırçası, diş ipi ve dil fırçalarının ağız bakımına kattığı pek çok fayda vardır. İşte, arayüz fırçası, diş ipi ve dil fırçası kullanımın faydaları:

Arayüz Fırçası ve Diş İpi Kullanımının Faydaları Nelerdir?

Diş temizliğinde diş fırçaları vazgeçilmezdir ancak dişlerinizi daha iyi temizlemek için arayüz fırçası ve diş ipi de kullanmanız gerekir. Kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce 3 dakika boyunca dişlerinizi fırçaladıktan sonra, kullandığınız arayüz fırçası ve diş ipinin pek çok faydası vardır.

  • Arayüz fırçası ve diş ipi kullanarak ağız kokusunu azaltabilirsiniz: Ağzın kokmasının nedeni diş aralarında biriken plaklardır. Ağzınızın kokmasından şikayetçiyseniz, düzenli olarak arayüz fırçası ve diş ipi kullandığınızda bir hafta içinde ağız kokunuzun geçmeye başladığını görebilirsiniz.
  • Arayüz fırçası ve diş ipi kullanarak diyabetinizi kontrol altına alabilirsiniz: Arayüz fırçası ve diş ipi kullanmadığınızda, ağzınızda hızla bakteri plağı oluşur. Ağzınızdaki bakteri plakları, kan şekerinizi yükseltebilir. Kan şekerinizi dengelemek için, her gün bir defa arayüz fırçası ve diş ipi kullanmalısınız.
  • Diş eti iltihabını önleyebilirsiniz: Arayüz fırçası ve diş ipi kullanarak dişlerinizin çevresinde biriken plakları temizleyebilir böylece, diş eti iltihabını önleyebilirsiniz.
  • Arayüz fırçası ve diş ipi kullanarak bronşit veya zatürreden de korunabilirsiniz: Ağzınızdaki bakteriler boğazınızdan, solunum sistemine doğru ilerleyebilir. Arayüz fırçası ve diş ipi kullanmak zatürre veya bronşite yol açan bazı bakterileri yok edebilir.

 

Dil Fırçası Kullanımın Faydaları Nelerdir?

Dil bölgesinde yer alan zararlı bakteriler, dilin pürüzlü yüzeyinde kolayca geliştiği için miktar olarak dişlerde bulunan bakterilerden daha fazladır. Sadece dişlerinizi fırçaladığınızda, birkaç saat içerisinde dilinizin yüzeyinde bulunan bakteriler tekrar dişlerinize yapışarak ağız ve diş hijyeninizi tehdit eder. Bu nedenle dilinizi de temizlemelisiniz. Diş fırçasının arka yüzeyinde de bulunan dil fırçası veya dil kazıyıcısıyla yapacağınız dil temizliğinin faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Dil temizliği sabahları diş fırçalamadan önce yapılmalıdır.
  • Dil temizliği yaptığınızda, dilinizdeki tat alma bölgeleri daha iyi çalıştığı için yediklerinizden daha fazla tat alırsınız.
  • Dil temizliği yaptığınızda dilinizde biriken ve ağız kokusuna neden olan tüm mikropları ortadan kaldırabilirsiniz. Buna ek olarak ferah bir ağız kokunuz olur.
  • Dilinizi düzenli olarak temizleyerek dişlerinizin ömrünü uzatabilir, diş kayıplarının önüne geçebilirsiniz.
  • Dil temizliğinde diş fırçası kullanılmamalıdır. Aksi takdirde sindirim sisteminin sabahları dil üstünde biriktirdiği toksik tabaka ağız içine yayılır. Gerçek bir ağız hijyeni için diş fırçalamadan önce dil fırçası ile dilin üzerindeki toksik tabakanın dile zarar vermeden temizlenmesi gerekir.

Plastik ve bakır gibi çeşitleri bulunan dil fırçaları hakkında, diş hekiminizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Aktident Arayüz Fırçası ürününü, hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı