facebook twitter

Çocuklarda Ağız İçi Yaraları İçin Ne Yapılmalı?

Çocuklarda Ağız İçi Yaraları İçin Ne Yapılmalı?

Çocukların ağzında pamukçuk adını verdiğimiz yaraların oluşumu yaygındır. Genellikle dil, yanak, damak ve dudakta görülen ağız içi yaralara normal doğum ile dünyaya gelen çocuklarda sık rastlanır. Kimi zaman bebek doğarken vücuda mantar girişi olabilirken kimi zaman bağışıklık sisteminin zayıflığından, antibiyotik kullanımından, biberon temizliğinin yetersiz kalmasından kaynaklı da çıkabilir. Çocukların diş çıkarma zamanlarında da kontrolsüzce yanaklarının içini ısırması gibi durumlar ağız içi aftlara sebep olabilir. Ya da ateşli bir hastalık geçirmesi durumunda uçuk çıkartabilirler. İşte bütün bu ağız içi yaralar çocuğun huzursuzlanmasına, iştah kaybına ve ağrı duymasına sebep olacaktır. Peki biz çocuklarımızı bu yaralardan koruyabilir miyiz veya nasıl koruruz?

Çocuklarda Ağız İçi Yaralar Nasıl Engellenir?

  • Emzik, biberon gibi ucu çabuk kirlenebilen şeylerin çocuğa verilmemesi ya da temizliğine özen gösterilerek kontrol altında verilmesi ağız içi yaraların engellenmesinde önemlidir.
  • Annenin bebeği emzirmeden önce göğüs temizliğine dikkat etmesi gerekir.
  • Çocuğun bulunduğu ortamın düzenli olarak havalandırılması gerekir.
  • Çocuğun kıyafetlerinin normal bir yetişkininkinden farklı olarak ekstra hijyenik olması önemlidir.
  • Çocuk eşyalarının karbonatla yıkanması yaraları teşvik eden bir faktördür, kaçınmalıyız.

Çocukların Ağız İçi Yaralarına Ne İyi Gelir?

Çocuklarda meydana gelen ağız içi yaralarda ebeveynler endişelenip evham yapmamalı, böyle bir durumda doktora başvurmalı ve onun önerileri doğrultusunda bir tedavi izlemelidirler. Bu şekilde yara iyileşmesi hızlı ve tamamen olacaktır.

Bazı bitkisel yöntemler de ağız içi yaraların hızlı iyileşmesinde rol oynar. Bunlara en güzel iki örnek antiseptik ve anti bakteriyel özellikleriyle bilinen zerdeçal ve bal olacaktır. İkisinin karışımını yara bölgesine sürebilir ve iyileşmesini hızlandırabilirsiniz. Fakat küçük çocuklara bal verilmesi önerilmez.

Çocukların ağız içi yaralarında bitkisel yöntemler faydalı olsa da, kullanılacak doğru miktarı ayarlamak pek mümkün olmadığından profesyonel ürünlerin kullanımı tercih edilmelidir. Alkol ve şeker içermeyen, yutulduğunda zarar vermeyecek, doz aşımı riski olmayan ve ağız içi mukozası ile aynı PH değerinde hazırlanmış Aftamed Jel Çocuk, ağız içi yaralarda güvenle tercih edilebilecek ürünlerin başında gelir. Aftamed Jel Çocuk ürününü, hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

 

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı