facebook twitter

Diş Çıkarma Jeli Nasıl Kullanılmalı?

Diş Çıkarma Jeli Nasıl Kullanılmalı?

Bebeklerde diş çıkarma süreci bazen sancılı bir durumken bazen sıkıntısız gerçekleşir. Literatüre göre diş çıkarma yaşı 6 aydan başlasa da bebekten bebeğe değişkenlik gösterir. Örneğin iki aylıkken diş çıkaran, dişli doğan ya da gecikmeli diş çıkaran bebekler var.

Diş çıkaran bebek o bölgesini kaşıma, bir şeyleri ısırma ihtiyacı hisseder. Sürekli salya akıtır, ağrılı ve hassas diş etlerinin vermiş olduğu huzursuzlukla sinirli bir ruh haline bürünür. Aslında çocuğun burada yaptığı iş; dişin, diş etinin içinden çıkmasına yardımcı olmaktır. Bu esnada ısı birikimi olacağı için bu da çocuğa ateş şeklinde yansıyabilir fakat bu ateş çok şiddetli değildir.

Çocuğunuzun bir enfeksiyon geçirme ihtimaliyle diş çıkarma ihtimalinin ayırdında olmak önemli bir noktadır.  Biz çocuğa diş çıkarma sürecinde nasıl yardımcı olabiliriz buna odaklanalım.

Çocuğa Diş Çıkarırken Nasıl Yardım Edebiliriz?

Bebeğe ısırması için birçoğumuzun gördüğü veya zamanında kullandığı içi su dolu diş kaşıyıcıları verilebilir. Boyayıcı bir madde içermemesi ve plastik olmaması önemlidir. Bunları önce buzdolabında bir süre tutup biraz soğuk vermek, asla aşırı soğuk olmayacak şekilde, çocuğun diş etlerinde rahatlamayı sağlayacaktır.

Diş çıkarma jeli de oldukça pratik ve rahatlatıcı bir yöntemdir. Serin yapısıyla bebeğin ağrılı, kırmızı, şiş ve hassas diş etlerini rahatlatır.

Diş çıkarma jelinin alkol, renklendirici, şeker, paraben özellikle lidokain ve kortizon içerikli olmamasına ebeveynler dikkat etmelidir. Çünkü bebeğin jeli yutması kaçınılmaz olacaktır. Hoş bir tadının olması da kullanımı açısından önemlidir. Bazı diş çıkarma jelleri doğal içerikli olabildiği gibi bebekte uzun süreli rahatlamayı da sağlar.

Diş Çıkarma Jeli Nasıl Uygulanır?

  • Diş çıkarma jellerini temiz bir parmakla veya pamuk yardımıyla dişin çıkacağı bölgeye masaj yaparak uygulayabiliriz.
  • Diş çıkarma jelini ince bir tabaka halinde sürebilir, günde birden fazla kez kullanabiliriz. Yine ürünün kullanıcı talimatına göre bu sayı değişkenlik gösterebilir.
  • Özellikle gece yatmadan önce uygulanması çocuğun ve dolayısıyla ebeveynin rahat bir uyku çekmesini sağlayabilir.

Tüm bu önerilerin yanı sıra mutlaka uzman hekimle irtibata geçip, gerekli süreçleri hekiminizle birlikte yürütmeyi unutmayınız.

Diş çıkarma jeli ve daha fazlası için Aktident markası altında sunulan Ağız ve Diş Bakım Ürünleri, Diş Protez Bakım Ürünleri ve Ağız Sağlığı Ürünlerini inceleyebilirsiniz.

 

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı