facebook twitter

Diş Eti kanaması Neden Olur?

Diş etlerinizde fazla miktarda plak birikmesiyle başlayan diş eti kanaması sağlığınızı da tehdit eder. Plak birikimi nedeniyle oluşan, “Gingivitis” olarak tanımlanan renksiz ve yapışkan bakteri plağı diş etlerinizde iltihaplanmaya yol açar. Bu nedenle diş etlerinizde kanama oluşur ve diş etleriniz sağlığını kaybeder. Diş eti kanamasını sıklıkla diş fırçalarken fark edersiniz. Bununla birlikte gingivitis hastalığının değişik belirtileri de farkına vardığınız değişiklikler arasında yer alır. Diş eti kanamaları başlamadan önce sıcak ve soğuk içecekleri içerken diş etinizde sızlama hissedebilirsiniz. Aynı şekilde besinleri çiğnerken diş etinizde hissettiğiniz baskı ve diş etlerinizin normalden daha kırmızı olması diş eti kanamalarının habercisidir. Ayrıca, diş etinin şişmesi de diş eti kanamalarının belirtileri arasında sayılabilir. Yazımızın içeriğinde diş eti kanaması neden olur ve nasıl geçer sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

 

Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Diş eti kanamaları ciddi sağlık sorunlarının işareti olarak ortaya çıkabileceği gibi, sadece diş etine bağlı hastalıklar nedeniyle de olabilir. Diş eti kanamaları nedenlerini sıralayacak olursak:

  • Ağız temizliğinde kullandığınız ürünler diş eti kanamasına neden olabilir. Ağız ve diş temizliğinde günlük düzenin dışına çıktığınızda diş etleriniz kanayabilir. Böyle bir durumda bir diş hekimine görünmeniz gerekir.
  • Bebek bekliyorsanız diş eti kanamasıyla karşılaşabilirsiniz. Gebelik sırasında vücudunuzda hormonal değişiklikler olabilir ve bu değişiklikler diş eti hassasiyetine neden olur. Diş etlerinizde kan akışı arttığı için diş temizliğiniz sırasında kanama olabilir.
  • Sağlıksız beslenme düzeni de diş eti kanamasına neden olur. Vitamin ve mineral eksikliğine ek olarak, işlenmiş gıdaların içeriğinde bulunan bazı bileşenler nedeniyle de diş eti kanaması ortaya çıkabilir.
  • Kullandığınız ilaçların yan etkisi nedeniyle diş eti kanaması ortaya çıkabilir. Kan sulandırıcı özelliği olan ilaçlar kanın pıhtılaşmasını güçleştirdiği için, diş etinizde kanamaya neden olabilir. Bu nedenle ilaçlarınızı bir uzman hekimin kontrolünde almanız gerekir.
  • Birçok hastalığa neden olan stres, diş eti kanamasına da yol açar. Bağışıklık sisteminin güçsüz kalmasına ve damar sağlığının bozulmasına neden olan stres sonucu, ağız sağlığınız bozulabilir ve diş eti kanaması oluşabilir.

Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Diş hekiminiz, diş eti kanamalarının tedavisini altta yatan nedene bağlı olarak planlar. Diş eti kanamanızı önlemek üzere evde bazı tedbirler alabilirsiniz. Diş eti kanamasına karşı alabileceğiniz en iyi önlem, iyi bir şekilde ağız hijyeni yapmaktır. Günde en az iki kez ve üç dakika doğru şekilde dişlerinizi fırçalamalısınız. Arayüz fırçası ve diş ipi kullanarak dişlerinizin çevresindeki dokularda plak oluşumunu ve iltihaplı hastalık gelişme riskini önleyebilirsiniz. Ağız yapınıza uygun sertlikte diş fırçasını tercih etmelisiniz. Diş etiniz ödemliyse yumuşak kıllı diş fırçalarını kullanmanız önerilir. Bunun yanı sıra, diş hekiminizin diş eti kanaması için uygun göreceği bir ağız çalkalama suyu ile gargara yapabilirsiniz. Aftamed Ağız Çalkalama Suyu ürününü, hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

 

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı