facebook twitter

Diş Fırçasının Tarihçesi

Diş Fırçasının Tarihçesi

Diş fırçası, gündelik hayatımızda ağız sağlığı için kullanılan en önemli ürün. Uzmanlara göre günde en az 2 kere dişlerimizi fırçalamamız ve 3-4 ayda bir de diş fırçalarımızı yenilememiz gerekiyor. Elektriklisinden plastiğine kadar birçok seçeneğini kolayca bulmak mümkün. Diş fırçasının tarihçesi incelendiğinde, eskiden bu kadar kolay ulaşılır bir bakım ürünü olmadığı görüyoruz.

Tarih Öncesi Dönemlerde Diş Sağlığı

Tarih öncesi dönemlerde diş sağlığı için farklı materyallerin kullanıldığı biliniyor. Diş temizlemek için dal, kirpi dikeni, kuş tüyü veya hayvan kemikleri tercih ediliyordu. İlk “diş çubuğu” ise Mısır firavunlarının mezarlarını inceleyen arkeologlar tarafından bulunmuştur. MÖ 3000 yıllarına ait olan bu diş çubuklarının, kalem boyutundaki ağaç dalları olduğu tespit edilmiştir.
Roma’da kürdan haline getirilen doğal materyaller kullanılırken, Orta Doğu ve Asya toplumlarında diş temizliği çiğnenen dal parçaları ile sağlanıyordu. Mısır ve Babillerin “çiğnenen sopa/çiğneme çubuğu” olarak adlandırdığı bu yöntemle diş ve diş etleri çiğnenen dal ile ovuluyor ve dalın içerisinde yer alan aromanın ağızda dağılarak hoş bir koku bırakması sağlanıyordu. Çiğneme çubukları MÖ 1600’lü yıllara ait Çin kaynaklarında da geçmektedir. İslam dünyasında Hz. Muhammed’in de kullandığı misvak da “salvadora persica” ağacından elde edilen ve çiğnenen sopalardan biriydi. Misvak kullanımı ilk olarak MÖ 7000’li yıllarda Babil’de görülmüştür. Sonrasında Japonya ve Roma’da da görülmüştür.

Diş Fırçasının Atası

Diş fırçasının patenti ilk defa 1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde alındı. ABD’den sonra Avrupa’da da seri üretimi yapılan diş fırçalarında yüksek maliyetli bakteri barındıran at kılı yerine daha hijyenik ve ucuz olan plastik kıllar tercih edildi. Diş fırçalarının gündelik rutinimize dahil olması ise II. Dünya Savaşı sırasında askerlere günde 2 kez diş fırçalama zorunluluğunun getirilmesinin ardından gerçekleşti. Askerlerden sonra halk arasında da yaygınlaşan diş fırçası, bir daha hiç çıkmamacasına hayatımızdaki yerini aldı. Üretimi kolaylaşan ve sentetik ürünlerden elde edilen diş fırçalarını günümüzde tedarik etmek çok kolay. Ayrıca, son yıllarda ileri teknoloji kullanılarak üretilen elektrikli ve oynar başlıklı diş fırçalarının kullanımı da her geçen gün yaygınlaşmaktadır.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı