facebook twitter

Diş Fırçasıyla Arayüz Fırçası Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Diş Fırçasıyla Arayüz Fırçası Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Diş sağlığı söz konusu olduğunda, kendinizi diş fırçasıyla arayüz fırçası arasında bir tercih yapmak zorundaymış gibi hissedebilirsiniz. Ancak diş fırçası ve arayüz fırçası, diş sağlığı konusunda birbirini tamamlayan ve destekleyen nitelikteki ürünlerdir. Diş fırçası ve arayüz fırçası, işlevsel farklılıkları nedeniyle birbirlerinin yerine kullanılamaz, birlikte kullanılmaları gerekir. Peki diş fırçasıyla arayüz fırçasını birbirinden ayıran farklar nelerdir?

Diş Fırçasıyla Arayüz Fırçası Arasındaki Farklar

Bebeğiniz diş çıkarırken zorlanabilir. Sürekli kaşıma isteği uyandıran, uykusuzluk ve huysuzlukla geçen 2,5 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Bebeğiniz diş çıkarırken, onu rahatlatabileceğiniz bazı teknikler kullanabilirsiniz.

  • Diş fırçasıyla arayüz fırçası arasındaki en önemli fark, işlevsel özelliklerinde ortaya çıkmaktadır. Dişteki yemek artıklarını ve tortularını temizlemek için kullandığımız diş fırçası, diş etinin kapadığı bölgelere nüfuz edemez. Günde 2 defa dişlerinizi fırçalamanıza ve diş ipiyle temizlemenize rağmen, diş etinin dişle buluştuğu alanlar ağız ve diş sağlığınızı tehdit etmeye devam eder. Arayüz fırçası, diş fırçasının ve diş ipinin ulaşamadığı, dişin %30’unu kapsayan, diş etinin kapattığı o alanları temizlemek için kullanılır. Alt ve üst çenedeki bütün diş aralarını arayüz fırçasıyla temizleyebilirsiniz.
  • Arayüz fırçasını elinize aldığınızda diş fırçasından farklı bir tasarıma sahip olduğunu hemen fark edersiniz. Diş fırçalarının üzerinde kıl demetleri bulunur. Her bir kıl demetinin içinde onlarca kıl vardır. Diş fırçalarının üzerindeki bu kıllar, genellikle naylondan yapılmıştır. Yaygın olarak yumuşak veya orta sertlikteki diş fırçaları tercih edilir. Arayüz fırçaları ise ergonomik yapısıyla dikkat çeker. Eğilip bükülebilen bir yapısı vardır. İnce, güçlü ve paslanmaz çelik üzerine yerleştirilen kıllara sahiptir. Her diş tipine uyumlu olacak şekilde farklı kalınlıklarda tasarlanmıştır. Dişler arasındaki açıklık büyüdükçe daha kalın arayüz fırçaları tercih edilir. Doktorunuza danışarak, sizin için ideal kalınlığı öğrenebilirsiniz. Tüketicilere kolaylık sağlaması için, arayüz fırçaları kalınlıklarına göre farklı renklerde üretilmektedir.
  • Diş fırçasının kullanım ömrü 3-4 aydır; günde en az 2 kez kullanılması tavsiye edilir. Arayüz fırçalarını ise sürekli yanınızda taşıyarak yemeklerden sonra ya da ihtiyaç duydukça diş aralarınızın temizliğini sağlayabilirsiniz. Arayüz fırçaları genellikle 4’lü veya 6’lı paketler şeklinde satışa sunulmaktadır.
  • Diş fırçası, diş macunu ile birlikte kullanılır. Diş fırçalarken fırçalama yönü yukarıdan aşağıya doğrudur. Arayüz fırçası kullanırken, diş macununa veya başka herhangi bir ek ürüne ihtiyaç duyulmaz. Arayüz fırçası yere paralel bir şekilde tutulur ve ileri-geri hareketi yapılarak diş temizlenir. Akan suyun altında kolaylıkla temizlenir.
  • Diş sağlığınızı korumak için öncelikle, dişlerinizi diş fırçasıyla fırçalamanız gerekir. Dişlerinizi diş fırçasıyla fırçaladıktan ve diş ipiyle temizledikten sonra, en son arayüz fırçası kullanılmalıdır.
  • Diş fırçası ve arayüz fırçası, ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda herkes tarafından önleyici bakım olarak uygulanabilir. Ortodonti tedavisi görenler içinse, arayüz fırçası kullanmak bir zorunluluk hâline gelebilir. Köprü, implant ve diş telleri arasında kalan yemek artıklarını temizlemek için ekstra özenli ve dikkatli olunması gerekir. Böyle durumlarda, diş hekimleri arayüz fırçasının kullanılmasını tavsiye etmektedir.

Aktident Arayüz Fırçası ürününü, hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı