facebook twitter

Diş Protezi Nasıl Fırçalanır?

Diş Protezi Nasıl Fırçalanır?

Diş protezlerini normal dişlerimiz gibi kullanabilmek istiyorsak öncelikle normal dişlere verdiğimiz önemin aynısını protezlerimize de vermemiz gerekir. Nasıl yemeklerden sonra dişlerimizi fırçalıyorsak protezlerimiz hareketliyse çıkarıp fırçalamalı ve yemek artıklarından arındırmalıyız.

Sabit protezlerimiz varsa normal dişlerimiz gibi fırçalamalı, diş ipi ve ara yüz fırçalarından faydalanmalıyız. Aksi takdirde protezlerin arasında kalan besin artıkları bakteri, mantar yayılımını artırabilir ve ağız kokusuna sebep olabilir. Hareketli protezlerin gece uykuda çıkarılmaması dişetlerinde problemler meydana getirir.

Sonuçta tüm gün ağızda duran protezler diş etlerinde ve ağız mukozasında baskıya sebep olarak ödem, şişkinlik, kızarıklık gibi tablolara sebep olur. Gün sonunda protezlerinizi çıkardığınızda diş etleriniz rahatlar, tükürüğünüz ağız içiyle temas ederken protezleriniz de su dolu bir kapta ertesi günü kullanılmayı bekler.

Diş Protezini Fırçalarken Ne Yapmalı Ne Yapmamalıyız?

Diş protezlerini fırçalarken su kullanmanız yeterlidir. Suyun aşırı sıcak olması protezin deformasyonuna sebep olabilir. O yüzden ılık su tercih edilmeli. Diş macunu protezi aşındırıcı özelliğe sahiptir ve kullanılmaması gerekir. Bunun yerine profesyonel bakım ürünleri tercih edilmelidir. Deterjan gibi temizlik malzemeleri proteze geri dönüşümsüz zarar verir ve kullanımı kesinlikle yanlıştır. Protezi aşındıran, çiziklere sebep olan fırçalamalar ve cilalar protezin ömrünü kısaltırken sizin konforunuzu da olumsuz yönde etkiler.

Diş protezi temizliğinde kolaylık ve konfor sunan protez temizleme tabletleri ve  diş protezi temizleme jelleri antibakteriyel özellikleriyle diş bakımında oldukça etkilidir. . Aktident diş protezi temizleme jeli ile diş protezinizin temizliğini en etkin şekilde ve güvenle gerçekleştirebilirsiniz. Diş temizleme jeli kullanmak  protezinizin  çay ve kahve lekelerinden arındırılmasında da kolaylık sağlar. Özellikle temizleme tabletlerini diş protezlerinin hassas yapısına zarar vermeden etkili temizlik yapmak için önemlidir. Aktident temizleme tableti, diş protez temizleme tabletleri içerisinde güvenle kullanılabilecek en etkili ürünlerin başında gelir. Diş Protezi Fırça Seçimi

Diş protezinizi normal bir diş fırçasıyla fırçalayabilirsiniz. Fırçanın kıllarının yumuşak olması protezi çizmemesi açısından önemli bir özelliktir. Fakat daha da ideali protezlere özel tasarlanan fırça başlıklarını kullanmanız önerilir. Genelde iki başlığa sahip fırçalar protezinizin içine derinlemesine girebilir ve etkin bir temizlik sağlayabilir. Fırça seçimindeki en önemli kriter, sadece bu amaçla üretilmiş ürünlerin tercih edilmesidir. Diş protezi fırça seçiminde özellikle diş protezi temizliği için tasarlanmış Aktident Diş Protezi Fırçası tercih edebilirsiniz.

Protezinizi fırçalarken protezi çok eğip bükmemeye ve tutucu parçalarına nazik davranmaya özen göstermelisiniz. Elinizden kayıp düşmemesine de dikkat ediniz. Fırçalama sonrasında diş protezinizi suda iyice durulamalı ve tekrar temiz su dolu bir kapta dinlenmeye bırakmalısınız.

Dipnot olarak belirtmek isteriz ki protez kullanan hastaların 6 ayda bir diş hekimlerine gidip kontrollerini sağlamalarını tavsiye ederiz. Aktident Diş Protezi Fırçası ürününü, hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

 

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı