facebook twitter

Diş Protezi Nasıl Korunmalıdır?

Diş Protezi Nasıl Korunmalıdır?

Diş protezinizin uzun ömürlü olması için, saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde, diş proteziniz kısa süre içinde kullanılamaz hâle gelir. Bu yüzden protez diş bakımı oldukça önemlidir.

 • Diş protezinizi kullanmadığınız zamanlarda, saklama kutusunda su içinde muhafaza etmelisiniz. Nemli kalmayan diş protezi bükülür ve şekli bozulur.
 • Protezinizin enfekte olmasını önlemek için, sakladığınız kutunun hijyenik olduğundan emin olmalısınız.
 • Ağız içinde tahrişlerin meydana gelmesini önlemek için, geceleri diş protezinizi çıkarmalısınız. Her kullanımdan önce, protezinizi yıkamalısınız.
 • Diş protezinin bakımı, en az doğal dişlere yapılan bakım kadar önemlidir. Düzenli olarak yapılan diş protezi temizliği ve bakımı, dişlerde meydana gelebilecek problemleri önlerken, kullanım süresini de uzatır.
 • Diş protezinizi temizlerken asla sıcak su kullanmamalısınız. Sıcak su, diş protezinizin zarar görmesine neden olabilirsiniz.

Diş Protezinin Temizliği Neden Önemlidir?

Diş protezinizi yaptırdıktan sonra, ağız sağlığına ve bakımına eskiden olduğu gibi dikkat etmelisiniz. Protezinizi daha uzun süre kullanabilmek için, düzenli olarak temizlemeli ve bakım yapmalısınız. Diş protezinizi doğru şekilde temizlemek, hastalıklara karşı korunmanız açısından da önemlidir. Sabit veya hareketli diş protezinizin bakımı konusunda, dikkat etmeniz gereken faktörler:

 • Sabit diş protezine sahip kişiler, dişlerini günde 2 defa fırçalamalı ve arayüz fırçaları kullanmaları gerekir.
 • Hareketli proteze sahip kişiler, yemeklerden sonra protezlerini çıkarıp bol suyla yıkamalıdır.
 • Her akşam yatmadan önce protezi çıkarmak, ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir.
 • Tüm protez çeşitleri, her gün fırçalanmalıdır. Üzerindeki yemek artıkları ve plaklar temizlenmelidir.
 • Protezi temizlerken protez temizleyici jel ve temizleme tableti kullanılmalıdır. Kimyasal ve aşındırıcı maddeler, protezin yapısını bozar.
 • Protez ağızda olmadığında, mutlaka su içinde olmalıdır.
 • Her 6 ayda bir düzenli olarak kontrole gitmek, oluşabilecek problemler açısından önemlidir.

Diş Protezi Kullananların Bilmesi Gerekenler

Diş protezi ilk takıldığında, protez dişin ağzınıza büyük veya küçük geldiğini hissedebilirsiniz. Kısa bir zaman sonra, diş protezinize alışırsınız. Ağzınızın içinde bir şey olması, daha fazla tükürük üretmenize neden olabilir. Ağız diş protezine alıştıktan sonra, tükürük üretiminiz normale döner. İlk günlerde, konuşmanızda bazı problemler yaşamanız da normaldir. Ağzınız eksik dişlerin yerinin dolduğuna alışınca, diksiyonunuz düzelir. Eğer üst dişinize protez yaptırdıysanız, daha kısa süre içinde alışabilirsiniz. Bu süreçle ilgili en doğru bilgiyi diş hekiminizden alabilirsiniz. Protezinizin temizliğini, diş protezi için özel olarak üretilmiş Aktident protez diş bakım ürünleriyle yaparak, diş protezinizin daha sağlıklı ve uzun ömürlü kalmasını sağlayabilirsiniz. Aktident Diş Protezi ürünlerini, hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı