facebook twitter

Diş Protezi Nasıl Saklanır?

Diş Protezi Nasıl Saklanır?

Hareketli protezlerin gece çıkarılması önemli bir konudur. Sonuçta tüm gün ağızda olan protezler diş etlerinde, ağız mukozasında belli bir baskıya sebep olur. Oksijensiz kalmasıyla da pekiştirirsek diş etlerinde ödem, kızarıklık, şişkinlik gibi durumlar doğar.

Diş Protezi Saklama Yöntemi

  • Diş etlerinizin dinlenmesi ve rahatlaması, tükürüğünüzün ağız içiyle teması için sizler uykudayken hareketli protezlerinizin de su dolu bir kapta olması gerekir.
  • Su protezi bütünüyle içine alacak, çok sıcak veya soğuk olmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Protezin susuz kalması ya da fazla ısıda suya maruz kalması protezde şekil deformasyonlarına sebep olacaktır.
  • Protez tüm gün havayla temas ettiğinden kurur, üstüne bir de suya konulmazsa çatlaklar meydana gelebilir. Bu da zamanla bakteri birikimi ve ağız kokusu problemlerine sebebiyet verir.

Konulduğu kabın dezenfeksiyonuyla beraber diş protezinin bakımı da kuşkusuz en önemli unsurlardan biridir. Protezin altına, dişlerin arasına yemek artıkları girebilir, burada bakteri ve mantarlar üreyebilir. Sonucunda ise ağız kokusu şikayetleri, ağız yaraları ve çürükler bizi bekler. O halde protezin günlük bakımı ihmal edilmemelidir diyebiliriz. Peki, bu bakım nasıl sağlanır?

Diş Protezi Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş protezlerinin temizliği ve dezenfeksiyonu için çeşitli araçlar ve uygulamalar var. Bunların hiçbiri sizi yoracak, aşırı zamanınızı alacak uygulamalar değil. Aksine hareketli protezinizin ömrü ve ağız sağlığınızın idamesi için yapılması şart uygulamalardır.

Öncelikle normal bir diş fırçası veya hareketli proteze özel üretilmiş diş fırçası başlıklarıyla protezinizi su altında fırçalamalısınız. Bu uygulamada diş macunu kullanılmaz, içindeki maddeler aşınmalara sebep olabilir, bu yüzden protez temizliği için özel olarak üretilmiş protez temizleme jeli kullanmalısınız. Bir de diş fırçanızın kıllarının yumuşak olması ideal olacaktır.

Fırçalamanın yanında kullanabileceğiniz çeşitli markalarda protez temizleme tabletleri, solüsyonları vardır. Bunlardan birini edinmeniz hareketli protezinizin sağlığı ve ömrü için avantaj sağlar. Kullanılan ürünün firması tarafından yazılan talimatlarına uyulması beklenir.

Örneğin kimyasal bir tableti attığımız suda firma tarafından beş dakika bekletilecek deniyorsa aynısını uygulayıp sonrasında protezinizi durulamanız gerekir. Duruladıktan sonra yine temiz ve su dolu bir kapta protezinizi saklamalısınız. Sonraki gün kullanmadan önce yine bir tur suyla durulayıp kullanmak gerekir.

Şunu da hatırlatalım ki protez kabınızı herhangi başka bir şeyle karıştırmayacağınız şekilde ve düşmeyecek bir yerde muhafaza etmeyi unutmayınız.

Tüm bu önerilerin yanı sıra mutlaka uzman hekimle irtibata geçip, gerekli süreçleri hekiminizle birlikte yürütmeyi unutmayınız.

Diş protezi temizleme tableti ve jelleri için ve daha fazlası için Aktident markası altında sunulan Ağız ve Diş Bakım Ürünleri, Diş Protez Bakım Ürünleri ve Ağız Sağlığı Ürünlerini inceleyebilirsiniz.

 

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı