facebook twitter

Diş Protezi Nedir?

Diş Protezi Nedir?

Diş protezi, ağız içine sabitlenen veya ağza kolayca takılıp çıkarılabilen yapay dişlere denir. Kişiye özel olarak hazırlanan protezlerle hasta tekrar dişlerine kavuşarak sağlıklı bir şekilde çiğneme işlevine sahip olur. Diş protezleri kişilerin konuşmasını düzeltir ve estetik görünümüne olumlu yönde katkı sağlar. Böylece, hastanın yaşam kalitesini de yükseltir. Diş protezleri düzenli olarak temizlendiğinde uzun kullanım ömrüne sahip olur ve ağızda oluşabilecek çeşitli rahatsızlıklardan korur.

Kişiye özel olarak hazırlanan diş protezleri, kaybedilen dişlerin yerine konulur. Diş hekimleri hastanın protezi rahat kullanması için, hastanın ağzına tam olarak uyum sağlamasına ve doğal görünmesine önem verirler. Diş hekimleri için, protez uygulamalarında hastanın ağzında kalan dişlerin korunması oldukça önemlidir. Diş protezleri üretilirken, kişinin kemik rengine en uygun tonlarda olmasına dikkat edilir.  Böylece, diş protezi doğal bir görünüme sahip olur.

Diş Protezi Nasıl Temizlenir?

Diş protezlerinde de plak ve tartar birikiminin yanı sıra lekelenmeler de olur. Bu nedenle diş protezlerinizi tıpkı doğal dişleriniz gibi belirli aralıklarla temizlemeniz gerekir. Diş protezlerinizi temizleyerek hem ağız hijyeninizi sağlayabilir hem de protezinizin kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Diş protezlerini temizlemek oldukça kolaydır. Protezi temizlemek için diş protezinizi yıpratmayacak kadar ılık sıcaklıktaki suyun içine protez temizleyici tableti atmanız ve protezi bu karışımın içerisinde bekletmeniz gerekir. Protezi bekletme süresi, ürün kutusunun üzerinde yazar. Protezi özel diş protezi fırçası ve diş protezi temizleme jeli ile temizlemeniz daha uygun olur. Aktident temizleme jeli ile ilgili bilgileri ürün  yazımızda bulabilirsiniz. Doğal dişler için üretilen florürlü diş macunlarını kullanmanız durumunda protez yüzeyinde çizikler oluşabilir. Protezinizi bastırmadan ve nazikçe temizlemeniz önem taşır. Diş protezinizi temizledikten sonra, muslukta akan suyun altında durulamalısınız.

Diş Protezini Temizlemek Neden Önemlidir?

Diş hekimleri, doğal dişlerin yanı sıra diş protezlerinin de düzenli aralıklarla temizlenmesi gerektiğini sık sık belirtirler. Diş protezleri kişiye, kaybettiği çiğnemeyi ve konuşmayı geri kazandırır. Diş hekimleri protez uygulaması yaptıkları hastaların, protezleri en az 5 yıl kullanmalarını amaçlar. Ağız ve diş protezlerine iyi bakan hastalar, protezlerini daha uzun süre kullanabilirler. Bu nedenle, diş protezlerinizin temizliğini günlük olarak yapmanız gerekir. Ayrıca, düzenli olarak yaptığınız diş protezi temizliği sayesinde, ağız sağlığınızı da korursunuz. Diş protezlerinizi düzenli olarak temizlemediğinizde protezlerinizde bakteri plağı, ağız kokusu ve diş eti hastalıkları oluşur. Bunun yanı sıra diş proteziniz hasar görebilir.

Aktident Diş Protezi Temizleme Seti ürününü, hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı