Diş Protezlerini Temizlemenin Önemi

Diş Protezlerini Temizlemenin Önemi

Diş protezi, diş kayıpları yaşandığında doğal dişin yerini alan tedavi yöntemidir. Protez diş kullananlar, dişlerinin eksikliğini hissetmeden gıdaları istedikleri gibi yiyebilir ya da tedirgin olmadan gülebilirler. Hem fonksiyonel hem de estetik çözümler üreten protez dişler, hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde yükseltir.
Protez dişler sabit veya hareketli olabilir. Sabit protez dişler, diş hekimi tarafından yapıştırılır ve ancak diş hekimi tarafından çıkartılabilir. Hareketli protezler ise hasta tarafından takılıp çıkarılabilmektedir. Diş protezlerine halk arasında “takma diş” de denilmektedir.

Diş Protezleri Neden Temizlenmeli?

Diş protezi kullanan hastalar, sağlıklı dişin önemini en iyi idrak edebilecek kişilerdir. Tıpkı doğal dişlere yapıldığı gibi protez dişlerin de temizlenmesi gerekir. Protez dişlerin doğal olmaması istenmeyen durumların ortaya çıkmasına engel değildir.

 • Protez dişleri daha uzun süre yıpranmadan kullanabilmek için, düzenli olarak temizliğinin yapılması gerekir.
 • Protez dişler, ağzımızın içinde yer alır. Protez dişlerin arasında biriken yemek artıkları, zararlı bakterilerin ağızda çoğalmasına neden olur. Zararlı bakterilerin çoğalması, ağızda yara oluşumuna ve kötü kokulara sebebiyet verir. Yemeğimizi rahatlıkla yiyemediğimiz ya da toplum içerisinde kendimizi rahat hissedemediğimiz durumlar yaşarız. Diğer yandan, sindirim ağızda başlamaktadır. Ağızda oluşacak herhangi bir enfeksiyon, iç organlara yayılma tehlikesi gösterebilir.
 • Diş Protezleri Nasıl Temizlenir?

 • Hareketli diş protezleri her yemekten sonra çıkarılarak, doktorun önerdiği diş protezi temizleme jelleri ve diş protezi fırçasıyla temizlenmelidir. Diş protezlerinin yapısı, doğal dişlere kıyasla daha yumuşaktır. Dolayısıyla daha çabuk deforme olabilir, çizilebilir. Diş protezlerinin hassas yapısına uygun olarak aşınmaya neden olmayan diş protezi temizleme jelleri ve özel olarak üretilen diş protezi fırçaları kullanılmalıdır.
 • Diş protezleri gece çıkarılmadığında ağızda kötü kokulara neden olur. Bu nedenle, uyumadan önce çıkarılması tavsiye edilmektedir.
 • Diş protezlerinin üzerinde koruyucu bir jel bulunur. Bu jelli tabakanın aşınmaması için, temizlikte kullanılan malzemelerin içeriğine dikkat edilmelidir. Özellikle ağır kimyasallar içeren deterjan, çamaşır suyu gibi ev ve kıyafet temizliğinde kullanılan ürünlerden kesinlikle uzak durulmalıdır.Doğal dişlerimizi nasıl bunlarla temizlemiyorsak, protez dişlerin temizliği için de aynısı geçerlidir.
 • Protez dişlerinizin temizliğinde kullanmak için, diş protezi temizleme tabletlerinden yararlanabilirsiniz. Protezlerin hassas yapısı göz önünde bulundurularak üretilen bu ürünler, bakteri ve virüslere karşı ağız sağlığınızı koruma altına alır. Diş hekiminize danışarak tercihinizi yapabilirsiniz.
 • Protez dişlerinizi gece uyurken çıkardığınızda, saklamak için bir kaba ihtiyacınız olacak. Protez saklama kutularının üzerinde yer alan havalandırma delikleri, istenmeyen koku ve bakterilerin oluşumunu engeller.
 • Diş protezlerinizin temizliğinde diş ipi ve arayüz fırçalarını kullanabilirsiniz. Dişler arasında kalan ve diş fırçasının erişemediği alanların temizliğinde etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • Comments are closed.

  ×

  Powered by WhatsApp Chat

  × WhatsApp İletişim Hattı