Diş Sağlığınız İçin Beslenmede Dikkat Etmeniz Gerekenler

Düzenli ve sağlıklı bir beslenme programıyla ağız ve diş sağlığınızı koruyabilir, dişlerinizi uzun süre kullanabilirsiniz. Sağlıklı ve planlı bir beslenme düzeni uygulayarak, ileride oluşabilecek diş ve diş eti hastalıklarını da önleyebilirsiniz. Diş sağlığınızı olumsuz etkileyecek besinleri tüketmek yerine, hem beden sağlığınız hem de diş ve diş eti sağlığınız için faydalı besinleri tüketebilirsiniz. Herkesin sıklıkla tükettiği abur cubur besinlerin yanı sıra fastfood beslenme tarzı da, diş kayıplarına ve diş eti hastalıklarına neden olur. Diş ve diş eti sağlığınız için, beslenme programınıza eklemeniz gereken besinleri ve tüketilmesi uygun olmayan besinleri yazımızın içeriğinden öğrenebilirsiniz.

Diş Sağlığınız İçin Nasıl Beslenmelisiniz?

Diş sağlığınızı olumsuz etkileyecek besinlerin başında şekerli ve asitli gıdalar yer alır. Bunun yanı sıra sigara tüketiminin bedeninizdeki tüm organlara zararı olduğu gibi, ağız ve diş sağlığınıza da son derece olumsuz etkisi vardır. Dişlere yapışma özelliğine sahip olan besinleri, şekerli ve asitli gıdaları tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız söz konusu besinlerin olumsuz etkilerini azaltır. Fazla miktarda tükettiğiniz şarap, çay ve kahve nedeniyle dişlerinizin sağlığı bozulabilir ve diş kaybına neden olabilir. Özellikle kent kültüründe yer alan hazır gıda endüstrisi nedeniyle, yüksek oranda kalsiyum içeren süt ve süt ürünlerinin tüketiminin de azalması nedeniyle diş eti hastalıklarının görülme sıklığı artmıştır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar hazır gıdalardan uzak durmalı, kendi pişirdiğiniz besinleri tüketmelisiniz. Aynı şekilde 5-12 yaş arasındaki çocuğunuzun beslenme programına özen göstermeniz gerekir. Çocuklar da tıpkı yetişkinler gibi abur cubur ve hazır gıdaları sıklıkla tükettiğinde, hızlı diş çürümeleriyle ve genç yaşta diş kayıplarıyla karşılaşır. Bu nedenle özellikle süt dişlerinin yerine çıkan yetişkin diş yapısının oluşmaya başladığı 5-12 yaş arasında, çocuklarınızı abur cubur ve hazır gıdadan uzak tutmalısınız.

Diş Sağlığınızı Koruyan Besinler Nelerdir?

Diş sağlığınızı riske atan besinlerin yanı sıra diş ve diş eti sağlığınızı koruyan besinler de vardır. Bu besinleri sıkça tüketerek diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ağız ve diş sağlığınızı korumak için:

  • Yüksek miktarda protein içeren besinleri tüketebilirsiniz. Vücudun temel yapı taşı olarak kabul edilen protein sayesinde diş ve diş etleriniz daha sağlıklı olabilir.
  • Diş ve diş eti dostu besinlerin başında peynir gelir. Peynir hem protein hem kalsiyum açısından zengindir. Hatta şekerli gıdaları tükettikten sonra, bir parça peynir yiyerek dişlerinizi az da olsa koruyabilirsiniz.
  • Fosfat zengini yer fıstığı, dişlerinizi koruyacak diş dostu bir besindir.
  • Diş sağlığınızı korumak için, beyaz unla hazırlanmış ekmek yerine kepekli ekmek tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra hamur işlerinden uzak durarak da, ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı