facebook twitter

Çocuklara Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi Nasıl Verilmeli?

Anne ve babaların en çok üstünde durduğu konulardan biri de çocuklarının düzenli olarak dişlerini fırçalamasıdır. Doğru diş fırçalama eğitimi ile çocuğunuzun erken yaşlarda günlük diş fırçalama alışkanlığını edinmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun düzenli olarak dişlerini fırçalaması yaşam boyu sürecek iyi bir ağız ve diş sağlığını desteklenmesine yardımcı olur.Çocuğunuzun ilerleyen yaşlarında bu alışkanlığı devam ettirmesinde en etkili yöntem erken yaşlarda dişlerini fırçalamaya başlamasıdır.

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Çocuklara diş fırçalama eğitimi ne kadar erken başlanırsa, diş fırçalama alışkanlığını kazanması o kadar kolay olur. Diş fırçalama eğitimine başlamanız için en doğru zaman çocukların azı dişlerinin çıktığı zamandır. Arka dişlerin çıkmaya başlamasından itibaren çocuğunuzun dişlerini fırçalamaya başlayabilir, ağız ve diş sağlığını koruyabilirsiniz.

Birlikte yaptığınız diş fırçalama eylemi zamanla çocuğunuzun hoşuna gider. Dolayısı ile diş fırçalama işlemini aksatmadan yapmanız oldukça önemlidir.  Diş fırçalama eğitimi için en doğru zaman çocuğunuzun kendi dişlerini fırçalamaya başlayabildiği zamandır. Bu süreçte sizin diş fırçalama alışkanlıklarınızı da gözlemlemesi, yol gösterici olur.

Çocuklara Ağız ve Diş Sağlığı Alışkanlığı Kazandırmanın Yolları Nelerdir?

Çocuklarına diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak ebeveynler için en önemli konulardan biridir. Çocuğunuzun diş fırçalama eğitimi konusunda istekli olması için yapabilecekleriniz şu şekildedir:

  • Çocuklar anne ve babaların davranışlarını sürekli gözlemler. Çocuğunuz ile aynı esnada dişlerinizi fırçaladığınızda, sizi örnek alır.
  • Çocuğunuzun sevdiği renklere sahip olan birkaç diş fırçası alın. Farklı diş fırçaları kullandığı zaman bunu bir oyun haline getirebilir ve diş fırçalama alışkanlığını daha kolay kazanır.
  • Çocuğunuzun boyuna uygun bir yükseltici kullanabilirsiniz. Kendini aynada görerek dişlerini fırçalaması fırçalama işlemini kolaylaştırır.
  • İlk olarak kendisinin dişlerini fırçalamasına izin verin. Daha sonra ise ona katılın ve sizin nasıl diş fırçaladığınızı görmesini sağlayın.
  • Çocuğunuzun dişleri fırçalandıktan sonra diş fırçaların ulaşamadığı diş aralarının, temizliği için diş arası kalınlığına uygun arayüz fırçasını kullanarak ağız ve diş sağlığını tamamlamanız önerilir. 15 yaşına gelene kadar arayüz fırçası kullanımını ebeveyn eşliğinde gerçekleştirmesini sağlayabilirsiniz.
  • Çocuğunuza ağız ve diş sağlığı alışkanlığı kazandırırken beslenmenin de önemini vurgulayın ve şeker, çikolata, cips gibi yiyecekleri sınırlı tüketmesini tavsiye edin.
  • Çocuğunuz dişlerini fırçaladıktan sonra mutlaka onu takdir ettiğinizi gösterin.

Ağız ve diş sağlığı eğitiminde sizin davranışlarınız ve diş fırçalama alışkanlıklarınızın önemli olduğunu unutmamalısınız. Ağız ve diş sağlığı ürünleri için Aktident’den hemen sipariş verip güvenle kullanabilirsiniz.

 

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı