facebook twitter

Diş Fırçalarken Diş Eti Kanaması Neden Olur?

Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda, şikayet edilen konulardan biri diş eti kanamasıdır. Pek çok sebebe bağlı olarak kanayan diş etleri, kimi durumlarda ciddi sorunlara da neden olabilir. Ayrıca diş eti kanamalarının yalnızca diş fırçalarken meydana gelmesi başka bir ana etkene bağlı olabilir. Peki dişlerinizi fırçalarken oluşan diş eti kanamalarının başlıca sebepleri nedir?

Diş Fırçalarken Diş Eti Kanaması Nasıl Geçer?

Diş eti kanamaları diş eti hastalıkları dışında başka sağlık sorunlarının da belirtisi olarak ortaya çıkar. Bununla beraber diş fırçalaması sırasındaki kanamaların bazı sebepleri vardır. Öncelikle ağız ve diş bakımına göz atmak, diş eti kanamalarının neden olduğunu anlamaya yardımcı olur. Çünkü diş fırçalarken diş etinin kanaması genellikle ağız içi bakımın yanlış yapılmasından ötürüdür.

Düzenli diş fırçalamama, sert diş fırçası kullanımı, birlikte kullanılması gereken ağız içi bakım ürünleri vb. nedenler, diş eti kanamalarına sebeptir. Doğru bir ağız ve diş sağlığı bakımı, diş eti kanamalarının da uzun süreli etkilerinden korunmayı sağlar. Dişleri fırçalarken ağız ve diş hijyenine dikkat etmek için göz önünde bulundurmanız gerekenleri ise şöyle sıralamak mümkündür:

  • Ağız ve diş yapısına uygun diş fırçası kullanmak,
  • Dişleri sert biçimde fırçalamamak,
  • Doğru diş fırçası ve diş ipi kullanımına geçmek,
  • Aşırı şeker ve karbonhidrat yüklü yiyecek-içecekleri azaltmak,
  • Belirli zamanlarda ve artan şikayetlerde diş muayenelerine gitmek.

Belli başlı kullanımları uygulamanız durumunda uzun vadede olumlu sonuçları görebilirsiniz. Bununla beraber diş eti kanamasına eşlik eden diş eti ağrısı ve şişmesi durumunda mutlaka hekimlere başvurmak gerekir.

Diş Eti Kanamalarına Karşı Tedavi Yolları

Diş eti kanama belirtisine sebep olan diş eti hastalıkları kesinlikle diş tedavisi gerektirir.  Diş eti iltihapları da diş eti hastalıklarının ilk aşamasıdır. Kanamaların da esas sebeplerinden olan diş eti iltihaplarına karşı erken teşhis çoğunlukla tedavinin olumlu şekilde ilerlemesini sağlar. Ayrıca tedavi ile birlikte doğru kullanımlara sahip rutin bir ağız ve diş bakımını da uygulamak gerekir. Diş eti kanamalarına karşı gerekli bakım adımlarını uygulamak isterseniz Aktident üzerinden ağız ve diş bakım ürünlerini sipariş edebilir, güvenle kullanabilirsiniz.

 

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı