facebook twitter

Diş Protez Temizliği İçin 5 Öneri

Dişlerin kaybı sonucunda uygulanan diş protezi, estetik görüntü ile birlikte ağız sağlığının da bir gerekliliğidir. Ağız ve diş sağlığı söz konusu olduğunda protez diş temizliği de muhakkak göz önünde bulundurulması gereken kavramlardandır. Diş protezlerinin ilk günkü gibi estetik ve beyaz görünmesini sağlamak için düzenli bakım şarttır. Düzenli diş protez temizliğinde ise bilinmesi gereken adımlar söz konusudur.

Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Diş protezleri sabit ve hareketli olmak üzere iki şekilde yapılır. Sabit diş protezi, genellikle tek dişlerin üzerine veya eksik dişleri tamamlamak için yapılan işlemdir. Hareketli diş protezi ise dişsizlik durumunda yapılan ve kullanıcının rahatlıkla takıp çıkarabileceği bir protezdir. Buradan hareketle ağız ve diş bakımının önemli bir konusu olan protez için kullanıcıların takip etmesi gereken bazı adımlar vardır. Peki diş protez temizliği için muhakkak uygulanması gereken 5 adım nedir?

Sabah ve Akşam Rutinini Aksatmamak

Diş protez temizliği hakkında bilinmesi gereken temel şey, bakım aşamasını gündüz ve gece uygulamaktır. Bu adım, diş protez temizleme jeli ve fırçası bakım ürünlerinin rutine uygun şekilde kullanılması içerir. Sararmış ve bakımsız bir diş görüntüsünden uzak kalmak istiyorsanız bakım rutini oluşturarak kullanılması gereken bakım ürünleri araştırmanız gerektiğini unutmayın.

Protez Temizleyicileri Almak

Protez dişteki yemek kalıntılarını temizlemek için protez temizleyici jelleri ve fırçaları edinmek gerekir. Diş protez temizlik setleri veya tek başına satılan protez fırça ve jeller, bakımın ana unsurlarıdır. Protez diş bakımı ve temizliğinde kullanılacak fırçanın, yumuşak yapıda olmasına da dikkat edilir. Fırça ve macunun önerileri için diş hekimine başvurmak ise en doğru yoldur.

Protez Dişe Uygun Saklama Kutuları Kullanmak

Protez dişin uygulandığı o ilk günkü estetiği yakalamak için protez dişin doğru şekilde korunması şarttır. Protez dişin çıkarılıp suyun içinde muhafaza edilmesi gerekir. Bununla birlikte protez diş saklama kutuları da koruma açısından önerilen bir diğer kullanımdır. Protez diş saklama kutusu, protez dişe özel yapılır ve olası kötü koku ve bakteri girişini önler. Protez dişin uzun ömürlü olması için muhakkak su içinde muhafaza veya protez diş saklama kutusu edinmek gerekecektir.

Diş Protez Temizliğinde Yapılmaması Gerekenleri Bilmek

Temizleme işlemi, evdeki ürünler ve gerekli temizleme-bakım ürünleri ile yapılır. Temizleme aşamasında dikkat edilmesi gereken ise kullanılacak ve kullanılmaması gereken ürünlerin bilinmesidir. Örneğin, protez dişi çamaşır suyu ve deterjan ile temizlememek gerekir. Yine tek taraflı çiğneme, diş sıkma gibi proteze ve çene yapısına zarar verecek etkenlerden de kaçınmak lazımdır. Buradaki tüm rahatsızlıklar için ise bir sonraki maddeyi dikkate almanız gerekecektir.

Diş Hekimine Ziyaret

Diş hekimleri, protez dişin uygulanmasından en az 6 ay sonra hastalarını tekrar görmek isterler. Protez diş kullanımının bakım ve temizliği hakkında herhangi bir sorun varsa da diş hekimine başvurmak gerekir. Gerekli kontroller ve öneriler eşliğinde çok daha doğru bir bakım rutini oluşturmak mümkündür.
Yapılması zorunlu olan diş protezi temizliği işlemlerini kolaylaştıracak ürünlerin tek paket hâlinde sunulduğu Aktident diş protez temizleme seti edinerek, protezleriniz için gerekli tüm adımları doğru şekilde kolayca yerine getirebilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı