facebook twitter

Diş Protezi Kullanırken Yapmamanız Gerekenler/ Diş Protezi Kullanırken Bunları Asla Yapmayın

Diş Protezi Kullanırken Yapmamanız Gerekenler/ Diş Protezi Kullanırken Bunları Asla Yapmayın

Pek çok insan sadece yaşlı kimselerin diş protezi kullandığını sanır ancak diş kayıplarının yaşlanmayla ilgisi yoktur. Dişlerinize gereken özeni gösterir ve herhangi bir diş eti rahatsızlığına karşı korursanız, ömrünüzün sonuna kadar kendi dişlerinize sahip olabilirsiniz. Dişlerinizi çeşitli sağlık sorunlarından dolayı kaybetmiş olabilirsiniz. Diş hekiminiz ilerleyen teknolojinin de yardımıyla, ağzınızda doğal ve estetik duran, ağzınıza tam oturan ve daha sağlıklı bir şekilde beslenmenizi sağlayan diş protezleri hazırlayabilir. Diş protezinizi kullanırken, gereken özeni gösterdiğinizde uzun süre kullanabilirsiniz. Yazımızın içeriğinde, diş protezinizin ömrünü uzatacak püf noktalarını bulabilirsiniz.

Diş Protezi Nedir?

Diş hekiminizin, kaybettiğiniz dişlerin yerine hazırladığı protezlere diş protezi adı verilir. Hekiminiz diş protezlerini, kişisel ihtiyaçlarınızı göz önüne alarak hazırlar. Diş protezinizin ağzınıza tam uyum sağlaması, doğal ve estetik görünmesi ve kolay kullanım özelliği taşıması gerekir. Kaybettiğiniz bir veya birkaç diş yerine, diş protezi kullanabileceğiniz gibi kaybettiğiniz tüm dişlerin yerine de kullanabilirsiniz. Fakat diş hekiminiz ağzınızda kalan mevcut dişlerinizi korumayı tercih eder. Hekiminiz diş protezinizi kemik renginize en uygun tonlarda hazırlamaya özen göstererek, protez dişinizin estetik ve doğal bir görünüme sahip olmasını sağlar. Kaybettiğiniz çiğneme yeteneğinizi geri kazanmak üzere uygulanan, diş protezi uygulaması yaşam kalitenizi artırır.

Diş Protezi Kullanırken Bunları Asla Yapmayın!

Diş protezinizin uzun ömürlü olması ve ağzınızda iyi durması için birkaç kritere özen göstermeniz gerekir. Böylece hem ağız bakımınızı yaparsınız hem de diş proteziniz, doğal ve estetik bir görünüm kazanmış olur. İşte, diş protezi kullanırken asla yapmamanız gerekenlerin bir listesi;

  • Diş protezinizi temizlerken asla sıcak su kullanmayın. Aksi takdirde diş proteziniz zarar görebilir.
  • Diş protezi kullanıyorsanız hapşırırken veya öksürürken ağzınızı temiz bir mendille kapatmayı unutmayın. Çünkü proteziniz, sabit olmadığı için ağzınızdan fırlayabilir veya yerinden çıkabilir. Diş protezinizi kullanırken, bu gibi durumlarda ağzınızı her zaman kapatın.
  • Diş protezlerinizi kirli bırakmayın. Diş protezinizin her gün fırçalanarak, yemek artıklarından temizlenmesi gerekir.
  • Diş protezinizin çizilmemesi için sert kıllı diş fırçası kullanmaktan kaçının. Bunun yerine diş protezi için tasarlanmış özel çift başlı fırçaları tercih etmelisiniz.
  • Protez cilasını bozabilecek, aşındırıcı özelliği olan maddelerle diş protezinizi temas ettirmeyin. Protezinizi temizlemek için, sabunlu su veya diş protezi için özel tasarlanmış ürünleri kullanmalısınız. Deterjan veya çamaşır suyu gibi kimyasallar protezinizin yapısını bozar.
  • Protez dişler Yemek sonrasında çıkarılabilen protezleri suda yıkayıp temizlemek gerekir. Protezi her öğün arasında ve yatmadan önce mutlaka fırçalanmak gerekir. Bu temizlik kimyasal sıvılarla yapılır.
  • Protez dişler mutlak yatarken çıkarılmak zorunda değildirler . Protez diş bakımını iyi yapan birçok kullanıcı aynı zamanda ağız hijyenide sağlarken protez dişlerin de vücudun doğal bir parçası haline geldiğini ve protezlerini Gece uyurken dahi doğal dişleriymiş gibi taktıklarını memnuniyetle ifade etmektedirler.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı