facebook twitter

Diş Protezini Uzun Süre Kullanabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dişler kırılmalardan, çürümelerden ya da yaş ilerlemesinden dolayı eksilebildiği için insan dış görünüşünü, sindirim sistemini veya diksiyonunu büyük ölçüde etkiler. Bu tür sıkıntıların yaşanmaması için eksilen ya da hiç olmayan dişlere diş protezi yöntemi uygulanır. İnsan vücuduna ait olmayan şeylerin vücut içerisinde tutulması ve en önemlisi ağızda olması sebebi ile diş protezini kullanan kişiler bazı sorunlar yaşar. Bununla beraber kullanmaya alışmak zor olsa da zaman geçtikçe ağızda olduğu bile unutulabilir. Diş protezlerini kullananların ve kullanacakların dikkat etmesi gereken konuları bilmesi onlara büyük faydalar sağlar.

Sağlıklı Diş Protezi Kullanmak ve Diş Protez Temizliği İçin Öneriler

Vücuttaki kan dolaşımının değişmesi ile diş protezi olan kişiler protezlerin ağızlarına küçük gelip düşebileceğini veya büyük gelip sığamayacağını hissedebilir. Bu hissiyat zamanla düzelecektir. İnsan ağzı yapısı gereği içine bir şey aldığında çok daha fazla tükürük üretir. Protezler ağız içinde bulunduğundan dolayı kullanan kişilerin tükürük bezleri ilk başlarda fazla çalışabilir. Bu durum ağız proteze alıştıktan birkaç gün içerisinde geçer. Diş protezini sağlıklı bir şekilde kullanmak için dikkat edilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır;
  • Diksiyonda yaşanabilecek sıkıntılar için eksik dişlerin yerinin doldurulması gerekir. Dil zaman geçtikçe eksik dişlerin dolduğuna alışır ve diksiyon sıkıntısı da düzelir.
  • Alışılması kolay olan protez, üst diş protezidir. Çünkü, dil damağın altında bulunduğundan dolayı alt damakta daha az yer bulunur. Fakat üst damak boş olduğundan alışılması daha kolaydır. Alt diş protezi belli bir zaman geçtikten sonra rahatsız etmez.
  • Muhtemel olarak ilk 7 aydan sonraki süreçlerde protezler zamanla şekil değişikliğine uğradığından hep yerine oturmamaya başlayabilir. Bu tür durumlarda mutlaka diş hekimine başvurulması gerekir.
  • Diş protez temizliği yaparken kesinlikle sıcak su kullanılmaması gerekir. Aksi halde protez büyük ölçüde zarar görebilir.

Diş Protez Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Protez dişler eksik dişlerin oluşturduğu çiğnemeyi, konuşmayı ve estetik kayıpları geri kazandıran onarımlardır. Bu protezlerin en az 5 yıl boyunca kullanılması hedeflenir. Ağız ve diş bakımı iyi olan kişiler bu süreyi daha uzun süre koruyabilir. Kullanım ömrünün oldukça uzun sürmesi ve ağız sağlığının bozulmaması için protez dişlerin temizliğinin günlük yapılması gerekir. Düzenli temizliği yapılmayan protez dişler zamanla bakteri plağı oluşturur, ağız kokusuna ve diş eti hastalıklarına sebep olur.

Protez Diş Temizliğinin Aşamaları:

  • Gün içerisinde protezin arasına giren yemek artıklarının etkili bir temizlikle protezden uzaklaştırılması gerekir.
  • Temizliği uyumadan önce, diş protez ağızdan çıkartılarak yapılmalıdır. Protez dişlere özel diş macunu ve yumuşak bir diş fırçası kullanmak gerekir.
  • Suyun altında temizleme jeli ile yıkanabilir veya özel temizleme tabletleri ile bir bardak suyun içine protez diş bırakılarak bekletilebilir.
  • Protez dişin yapısını kaybetmemesi ve diş yapısını bozmaması için ılık su tercih edilir.
Daha iyi bir temizlik için en etkili diş protezi temizleme seti Aktident kullanılabilir. Bu set içerisinde; pürüzsüzlük hissi veren diş protezi temizleme jeli, diş protezi fırçası ve diş protezi saklama kutusu bulunur. Bu temizlik seti protezinizin üzerinde bulunan kahve, sigara ve çay lekelerini temizlemenizde oldukça etkilidir.

Diş protez temizlik seti ürününü, Aktident’den hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı