facebook twitter

Diş Sağlığınız ve Ağız Bakımınız İçin Ne Yapabilirsiniz

Diş Sağlığınız ve Ağız Bakımınız İçin Ne Yapabilirsiniz?

Diş sağlığınız ve ağız bakımınız, günlük rutininiz içerisinde aksatmadan yaptığınız bazı uygulamalarla sağlanabilir. Bu uygulamaların temel amacı, ağzınızda ve dişlerinizde zararlı bakterilerin oluşumunu engelleyerek diş kayıplarının önüne geçmektir. Diğer yandan, ağız içerisindeki aft ve yaralanmaların kaynağını da yine bu zararlı bakteriler oluşturmaktadır. Dişlerde ve ağız içinde ortaya çıkan sorunların çözümü için uygulanan tedavi süreçleri hem ağrılı hem de masraflı olabilmektedir. Diş sağlığınıza ve ağız bakımınıza özen göstererek, olası rahatsızlıklardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Dişlerinizi Düzenli Fırçalayın

Dişlerinizdeki zararlı bakterilerin oluşumunu ve çoğalmasını engellemek için yapacağınız ilk şey, dişlerinizi fırçalamak olmalı. Doktorların tavsiye ettiği şekliyle, günde en az 2 kere dişler fırçalanmalıdır. Dişlerin koruyucu tabakası olan diş minesinin aşınmaması için, kullandığınız diş fırçasının sert olmamasına özen göstermelisiniz. Ayrıca fırçalama yönünün yukarıdan aşağıya olacak şekilde olması, diş fırçalamadan aldığınız verimi artıracaktır. Diş macunlarının içeriği çok çeşitlilik göstermektedir. Diş eti hassasiyeti veya diş minesinin onarımına ihtiyacı olanlar için farklı içeriklerde diş macunu üretilmektedir. Diş hekiminize danışarak, sizin için en ideal diş macununu tespit edebilirsiniz.

Diş İpi Kullanın

Diş ipi, diş fırçasının ulaşamayacağı diş aralarına ulaşmak için kullanılır. İki diş arasında kalan ve diş fırçasıyla çıkarılamayan gıda artıklarını çıkarmak için, her öğünden sonra veya geceleri yatmadan önce diş ipi kullanabilirsiniz. İlk defa kullanacaksanız, kullanım kolaylığı sağlaması açısından balmumundan yapılan diş iplerini tercih edebilirsiniz. İki elinizin işaret parmağına doladığınız diş ipini, 2 dişinizin arasına geçirdikten sonra C harfini anımsatacak şekilde tutarak yukarıdan aşağıya doğru hareket ettirmeniz yeterli olacaktır. Diş aralarına sıkışan gıda artıklarını, diş ipiyle çıkararak tartar oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Arayüz Fırçası ile Dişlerde Mükemmel Temizlik

Arayüz fırçası kullanmadan, ağız ve diş bakımınızı mükemmel yapabileceğinizi düşünmeyin. Arayüz fırçaları, diş ipinin dahi ulaşamadığı alanlara nüfuz ederek istediğiniz ağız ve diş sağlığına ulaşmanızı sağlar. Diş ile diş etlerinin kesiştiği narin alanları diş ipiyle temizlemeye çalıştığınızda, diş etinizde yaralanmalar ve kanamalar meydana gelebilir. Bahsettiğimiz bu alan, besin artıklarının dişte saklandığı son sığınaktır ve kesinlikle temizlenmesi gerekir. Diş arayüz fırçası, diş ile diş etinin kesiştiği dar bölgenin temizliği için tercih edilmektedir. Yere paralel bir şekilde tutulan diş arayüz fırçası, ileri-geri hareketi yapılarak kullanılır. Bazı insanlarda diş araları çok darken, bazılarındaysa geniştir. Diş arayüz fırçaları da bu faktör dikkate alınarak, farklı kalınlıklarda üretilmiştir. Bu sebeple, ergonomik tasarıma sahip diş arayüz fırçalarını kullanmak kolaydır.

Son Dokunuş: Ağız Çalkalama Suyu ve Aft Jeli

Diş sağlığınız ve ağız bakımınız için son dokunuşu, ağız çalkalama suyu ve gereken dönemlerde aft jeli ile yapabilirsiniz. Diş arayüz fırçasını kullandıktan sonra dilinizde, diş etinizde veya arka dişlerinizde ulaşamadığınız yerlerde kalan zararlı bakterilerden kurtulmak için; ağız çalkalama suyunu kullanabilirsiniz. Ağzınıza aldıktan sonra, çalkalayarak bir süre beklettiğiniz ağız çalkalama suyunu tükürerek işlemi tamamlayabilirsiniz. Ağız çalkalama suyundan sonra, çok daha taze ve ferah bir nefese kavuşacaksınız. Aft jeli ise, ağızda çıkan yaraları tedavi etmek amacıyla kullanılmaktadır. Yutkunmayı zorlaştıran, ağrı ve yara oluşumuna neden olan aftların ağızdan temizlenmesi için aft jeli kullanılmaktadır. Ağız içerisindeki mukoza tabakasına yapışarak koruyucu bir bariyer oluşturan aft jelleri, halk arasında ağız ülseri olarak da bilinen ağız yaralarının tedavisinde kullanılmaktadır. İhtiyaç duyduğunuz dönemlerde, doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Aktident Ağız Bakımı ürünlerini, hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı