facebook twitter

Doğru Diş Temizliği İçin Arayüz Fırçası Kullanımı

Arayüz fırçaları, diş fırçası ve diş ipi ağız ve diş sağlığının kahraman üçlüsüdür. Diş fırçasıyla yeteri kadar temizleyemediğimiz ve diş ipinin yetersiz kaldığı geniş açıklıklarda arayüz fırçaları devreye girer. Bu fırçalar sayesinde diş aralarındaki besin artıkları temizlenerek olası bakteri üremelerinin önüne geçilmiş ve sağlıklı diş etlerine kavuşulmuş olur.

Arayüz Fırçası Çeşitleri Nelerdir?

Etkin bir arayüz temizliği için diş aralarındaki mesafeye uygun kalınlıkta fırça seçimi önemlidir. Gereğinden fazla kalın fırçalar var olan boşluğu daha da fazla genişletebilir ya da tam tersi durumda yeterli diş temizliği sağlanamayabilir. Arayüz fırça boyutları:
  • İnce; 0.4, 0.45 mm
  • Orta; 0.5, 0.6 mm
  • Kalın; 0.7, 0.8 mm olarak sınıflandırılır.

Birçok boyuta sahip arayüz fırçalarından hangisinin size uygun olduğunu öğrenmeniz için diş hekiminize danışmalı ve size önerdiği en uygun kalınlıkta olan fırçayı tercih etmelisiniz.

Arayüz Fırçasını Kimler Kullanmalıdır?

Herkes arayüz fırçasını kullanmak zorunda değildir. Diş hekiminizin önerdiği durumlarda kullanılması önemlidir. Diş temizliğinin diş fırçası ve diş ipiyle yeteri kadar yapılamadığı, arayüz bölgelerinde açıklık olan durumlarda özellikle tavsiye edilmektedir. Şimdi sayacağımız durumlarda kullanımı diş ve diş etlerinizin sağlığı için çok önemlidir:
  • Doğuştan aralıklı dişlere sahip kişiler ara yüzlerde biriken gıdaların temizlenmesi için diş fırçalama sonrasında muhakkak kullanmalıdır.
  • Ortodontik tedavi görenler, diş telinin arkasında kalan bazen diş fırçasının dahi ulaşamadığı bölgelerde bu fırçalardan yararlanır.
  • Diş eti çekilmesi problemi yaşayanlarda daha büyük boşluklarla karşı karşıya kalırız. Bu boşluklarda etkin bir diş temizliği için arayüz fırçaları kullanılır.
  • Sabit proteze sahip hastalarda kronların arayüzlerinde ve boyun bölgelerinde yani gıda birikiminin yoğun görüldüğü yerlerde kullanılır.
  • Ağız içinde implant varlığında arayüzlerde ve implantın boyun kısmında biriken gıdaları temizlemede kullanılır.

Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Öncelikle dişlerin diş fırçası ve macunla etkin bir şekilde temizlenmesi gerekir. Sonrasında ise uygun olan dişlerin arayüzlerinde arayüz fırçasını yere paralel tutarak 10 kez ileri geri hareketlerle uygularız. Diş etine zarar vermemek için doğru açıyla uygulamak önemlidir ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. İşlem bittikten sonra ağız bol suyla çalkalanır. Günde bir veya iki kez kullanımı yeterli olacaktır.
Her boyutta ve renkte bulabileceğiniz arayüz fırçası ürünlerini Aktident’ten hemen sipariş verip güvenle kullanabilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı