facebook twitter

Hareketli Diş Protezi Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hareketli diş protezi temizliği sabit diş protezinden daha farklıdır. Hareketli diş protezi temizliği hakkında bilgi sahibi olmak ve doğru temizliği yapmak gerekir. Hareketli protez dişlerin uzun yıllar sağlıklı bir şekilde kullanılması için doğru temizlik yapılmalı ve bakım önerilerine uyulmalıdır. Diş protezlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta günlük temizliktir. Protez dişler için günlük temizlik rutinleri oluşturulmalıdır.

Hareketli Diş Protezi Temizliği Neden Önemlidir?

Hareketli diş protezi eksik dişlerin yarattığı çiğneme, konuşma ve estetik kayıpları geri kazandırmak üzere uygulanır. Protez dişlerin en az 5 yıl kullanılması hedeflenir. Protez diş bakımına önem veren hastalarda bu 5 yıllık süre çok daha uzun sürebilir.

Kullanılan hareketli protez dişlerin daha uzun ömürlü olması ve ağız sağlığını bozmaması için temizliğinin günlük olarak yapılması gerekir. Günlük temizliği düzenli yapılmayan hareketli diş protezleri bakteri plağı oluşmasına, ağız kokusuna ve diş eti hastalıklarına neden olabilir. Tüm bu olumsuzluklar ile karşılaşmamak için protez diş temizliği oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hareketli Diş Protezi Nasıl Temizlenmelidir?

Hareketli protez diş günlük olarak temizlenmelidir. Günlük temizlik gece uyumadan önce protez ağızdan çıkarılarak yapılmalıdır.

Protez dişler özel temizleme jeli, yumuşak bir protez fırçası ve bol su ile temizlenmelidir. Temizlik sırasında ılık su tercih edilmelidir. Böylece hem daha uzun süreli bir protez kullanımı elde edilir hem de diş etleri korunabilir.

Etkili bir hareketli protez diş temizliği için aşağıdaki aşamalara dikkat etmelisiniz:

  • Temizlik yapılacak alan hazır hale getirilmelidir.
  • Protezler ağızdan çıkarılmalıdır.
  • Protezin üzerinde kalan yemek kalıntıları temizlenmelidir.
  • Protez diş temizleme jeli fırça ile uygulanmalıdır.
  • Ilık su ve yumuşak uçlu protez fırçası ile temizlik tamamlanmalıdır.

Hareketli protez dişlerin temizliği günlük olarak yapıldığında kullanım ömrü uzar. Diş hekimi tarafından önerilen temizlik ve bakım talimatlarına uyulması ağız sağlığı açısında da çok önemlidir. Protez diş temizleme jeli, protez fırçası ya da temizlik setleri ile ağız sağlığınızı uzun yıllar koruyabilirsiniz.

Hareketli diş protezi temizlik jeli ve protez fırçası Aktident’den hemen sipariş verip, güvenle kullanabilirsiniz.

Comments are closed.

× WhatsApp İletişim Hattı